Giełda dla zajętych-zlecenia oczekujące na giełdzie (LimitAkt.)
Zlecenia oczekujące w praktyce: W związku z pojawieniem się kolejnego potomka, musiałem wesprzeć małżonkę w poukładaniu harmonii w środowisku domowym. Wiąże się to ze wzmożoną uwagą na relacje rodzinne kosztem obowiązków zawodowych. Dziś kilka zdań o tym, jak wykorzystać mechanizmy udostępniane nam przez biura maklerskie, gdy nie możemy się rozdwoić.
Jak poukładać inwestowanie z innymi obowiązkami dnia codziennego (praca, rodzina, wakacje)
Ja wiem, że już chyba prościej się nie da. Słyszałem w reklamach o inwestorach, którzy swoje inwestycje robią przy wykorzystaniu zegarków, ale szczerze jeszcze takiego osobiście nie dano, mi było poznać. Być może dlatego, że szybko zakończyli swoją karierę. Niestety, nadal wśród nowicjuszy pokutuje naiwność i marzenia o dobrych decyzjach inwestycyjnych na podstawie intuicji. No bo przecież na zegarku czy telefonie nie zobaczymy szczegółowych wykresów cen. A gdy dodamy do tego efekt dźwigni, to fluktuacja cenowa o kilka promili może spustoszyć nasze portfele i skutecznie ochłodzić ambicje.
Do rzeczy!
Jak już pewnie wiesz, giełda to fantastyczne miejsce, na którym można zarabiać pieniądze, nie rezygnując z innych swoich zajęć. Powodów może być mnóstwo: wakacje, praca zawodowa, obowiązki rodzinne czy cokolwiek innego, co zmusza nas do odejścia od komputera z otwartymi notowaniami giełdowymi. I tu nie ma znaczenia czy mówimy o rynku akcji, kontraktów terminowych, rynku Forex (mt4) czy kryptowalut. Na wszystkich tych instrumentach liczy się to, byśmy mieli pieniądze do zainwestowania i podejmowali decyzje, resztą zajmuje się rynek i instytucje handlowe.
Tak jak pisałem we wstępie, wraz z przyjściem na świat drugiego potomka, musiałem więcej uwagi poświęcić temu, co dzieje się w domu. Nie chcąc tracić okazji rynkowych, postanowiłem wcześniej przygotowywać transakcje i grać w oparciu o funkcję limitu aktywacyjnego [limitAkt].
Limit aktywacyjny-to standardowa funkcja, pozwalająca zajmować pozycje bez fizycznego bycia w danym momencie przed komputerem. Zlecenie z limitem aktywacji zostanie uaktywnione przez system w momencie, w którym cena żądanego waloru osiągnie poziom określony w zleceniu jako limit aktywacji [cena uaktywnienia]. Warunkiem odpalenia jest zawarcie transakcji po takim kursie, jaki został określony przez inwestora w limit aktywacji [cena uaktywnienia] lub wyższym dla kupna i niższym dla sprzedaży.
Gdy ta cena będzie handlowana na rynku, twoje zlecenie zostanie zrealizowane, przez system, bez twojego fizycznego udziału. Prowizja brokera zostanie naliczona dopiero w momencie realizacji zlecenia.
Takie zlecenia mają również swoje minusy:
Pierwszy to taki, że w sytuacji, gdy mamy do czynienia z tzw. fałszywym, chwilowym wybiciem nasze zlecenie i tak będzie zrealizowane oraz kolejny problem to płynność waloru, w który zdecydowaliśmy się zainwestować. Przy niskiej płynności, cena, po jakiej kupimy (gdy w zleceniu oczekującym zaznaczymy PKC) może znacząco się różnić od tej przez nas oczekiwanej, lub jak zadziałamy zbyt ostrożnie, (określając konkretny poziom) to nasze zlecenie może nie być zrealizowane. To nie jest powód, by od razu się bać. Po prostu, przygotowując transakcje, weź te czynniki pod uwagę i dostosuj swoje zlecenie do nich.
Więcej na temat w poniższej audycji. Zapraszam!
Chcesz zostać Inwestorem umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ONLINE z Pawłem Salamucha: KLIKNIJ TU!
Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.