Strach przed stratą

Strach przed stratą a może po prostu strach przed czymś nowym. Jak byś się poczuł, gdyby na pierwszym dniu twojego kursu na prawo jazdy, twój instruktor, kazał ci zdać egzamin uprawniający do jazdy samochodem? Wpierw egzamin z przepisów zawartych w kodeksie ruchu drogowego, a potem kazałby ci wjechać do ścisłego centrum, w godzinach szczytu i musiałbyś w granicach przepisów kodeksu drogowego, ale nadal sprawnie i dynamicznie w nim się poruszać. U wszystkich z nas, bez znaczenia czy wcześniej mieliśmy kontakt z autem, czy nie, pojawiłby się stres. To naturalne. Pierwszy kontakt i takie wyzwanie. Nie znamy środowiska, nie znamy przepisów ruchu drogowego, nie wiemy, kto ma pierwszeństwo i jeszcze musimy podejmować decyzje, które niosą za sobą ryzyko spowodowania kolizji. 
Jednak wchodząc na rynek, wydaje nam się, że tu jest łatwiej. Tanio kupić, drogo sprzedać. Zobacz, że prawo jazdy ma większość osób, ale sukces na giełdzie odnosi niewielu. I w ten sposób, dochodzimy do pierwszej przeszkody na drodze do podejmowania decyzji na rynkach finansowych — Kompetencje.

To pierwszy czynnik mający na celu ułatwienie ci podejmowania decyzji na rynku i minimalizowanie stresu z nimi związanych. Z reguły jest to czynnik oczywisty i każdy, kto przeżył na tym świecie kilka lat i chwilę się nad tym po zastanawia, samo jest do tych wniosków dojść. Stąd też tak popularne są wszelkie kursy i szkolenia.

Kolejne wyzwanie już nie jest tak oczywiste, bo dotyczy każdego z nas i zawsze, pomimo iż nie koniecznie mamy tego świadomość, to nam towarzyszy. By już dłużej nie trzymać cię w niepewności, tą rzeczą jest nasza zasobność.
Umykające wyzwanie, którego nie chcemy sobie uświadomić, choć to właśnie na nim rozmywają się marzenia większości z graczy giełdowych.

Więcej na temat obu omówiłem w poniższej audycji.
Zapraszam do odsłuchania!


 

Chcesz zostać Inwestorem, wykonaj darmowy TEST INWESTORA i umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ONLINE z Pawłem SalamuchaKLIKNIJ TU!

 

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

...
Loading