3 Główne Problemy Psychologii Inwestowania Na Giełdzie + AUDIO (Akcje GPW)

Obecny moment rynkowy, uwidacznia główne problemy psychologii inwestowania Graczy Giełdowych inwestujących w Akcje ! 

Pozwól, że zacznę od dowodu społecznego, który przeprowadzę na Tobie, byś sam mógł doświadczyć o czym tu piszę. Oto kilka przykładowych pozycji z mojego portfela Akcji, o których już informowałem na tej stronie w momencie gdy kupowałem je na rynku:

  1. Akcje PFLEIDER, (dawne GRAJEWO), (Informacja o zakupie: KLIKNIJ TU!) Obecna sytuacja:

Akcje PFLIDER

Na ten moment, zysk przekracza +57%. W samym styczniu, wypracowała ona ponad 20%.

2. Akcje AGORA, (Informacja o zakupie: KLIKNIJ TU!) Obecna sytuacja:

Akcje AGORA

Piękna formacja odwróconej Głowy z Ramionami. Sama pozycja była otwierana podczas, medialnej nagonki na spółkę …

3. Akcje SYNTHOS, (Informacja o zakupie: KLIKNIJ TU!) Obecna sytuacja:

Akcje SYNTHOS

Przykład prostego zagrania na wybicie. Jest to moja najświeższa inwestycja, ponieważ do jej zawarcia doszło
11 stycznia 2017 r.

Do czego zmierzam !

Wbrew obiegowej opinii, nie tylko straty wywołują Stres u Graczy Giełdowych !!!

Kilka tygodni temu na facebook-owej  odsłonie tej strony informowałem o zmianie preferencji postrzegania akcji przez inwestorów i dużym prawdopodobieństwie tego, że zmienią się emocje panujące na rynku. Dzisiaj dwa tygodnie po tym wpisie, wśród graczy giełdowych miejsce strachu zajęła zazdrość. ale zacznijmy od początku …

Akcje FB / EKG

W zasadzie przed nami pozostały jeszcze dwie sesje stycznia, ale już teraz wiemy, że jest on najlepszym miesiącem (do tej pory) 2017 roku. To bezdyskusyjny Fakt, gdyż jest to pierwszy miesiąc i na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze żadnego porównania :)

Okres Rajdu świętego Mikołaja spowodował wśród graczy giełdowych, nieśmiałe zakusy zakupowe. Po pierwszym tygodniu Stycznia, już co drugi cieszył się swoimi zakupami i prawdę mówiąc było z czego. W styczniu Indeks główny WIG wzrósł o +7,3%.

Był to wystarczający warunek do tego, by zapomnieć o emocjach targających nami jeszcze 3 miesiące wstecz… O tym, że na giełdzie króluje strach i chciwość wie każdy gracz giełdowy. Wygodnie jest dzielenie wszystkiego na dwa, ponieważ wtedy mamy 50% na to, że mamy rację. Niestety oczekiwania to jedno a rzeczywistość to już oddzielna sprawa. Oprócz Strachu i Chciwości na rynku akcji doświadczamy całej palety różnych pośrednich emocji.

Zauważył i opisał to, w swojej książce Ralpf Elliott definiując teoria fal na giełdzie, która potem zyskała nazwę od jego nazwiska. Swoje twierdzenie oparł o tzw. Psychologię Tłumu. „Twierdził, że zachowania społeczne czy też zbiorowe, podlegają określonym trendom i zmieniają się zgodnie z rozpoznawalnymi kształtami”. Jednak  nim sytuacja na dobre przejdzie ze strachu w chciwość musi się zadziać kilka przejściowych tendencji.

1. „Kiedy Trawa u sąsiada jest bardziej zielona” – Psychologia Zakupu Akcji

Zazdrość ! To jedna z najczęstszych przeszkód, której nie uświadamiają sobie gracze giełdowi, a często jest ona przyczyną ich porażki w tej fazie rynku.

Na czym to polega ?

Otóż bierzemy udział w giełdowych zmaganiach, podczas których zamiast trzymać się swojego planu, spoglądamy w tabele statystyczne trwającej sesji. Dostrzegamy na nich top ten dzisiejszych wzrostów i po dłuższej chwili decydujemy się na transakcje.

Kupujemy w amoku, często po najwyższej cenie, by zaraz gdy to już do nas dotrze, zastanawiać się co dalej. Po 15% w górę, naturalnym wydaje się wystąpienie korekty, ale gracz giełdowy widzi to inaczej. Miałem do czynienia ze spekulacją i załapałem się na realizację zysku. Finisz jest taki że zamyka swoją pozycję na stracie i zaczyna oglądać się za kolejną.

Podczas kolejnej sesji, ponownie odtworzony jest schemat, tylko już na innym walorze. Po 2-3 razach, zmęczony psychicznie gracz o ile zdecyduje się na jakąkolwiek pozycję, to złapie jakąś spokojną spółkę, która nie reaguje na obecną koniunkturę i o zgrozo przeczeka okres, w którym powinien postępować bardziej odważnie.

Dlaczego na początku tego wpisu umieściłem swoje inwestycje?

Ponieważ chciałem Ci pokazać, że jako zarabiający inwestor nigdy nie będziesz wiedział, która z twoich inwestycji przyniesie największy Zysk. Nie twórz sobie oczekiwań, tylko profesjonalne, rób swoją robotę !

2. Drogo vs Tanio – odwieczne wyzwanie inwestorów

Kolejny problemem wynikający z pomieszania informacji, ale wychodzi na to, że większości inwestorom ten drobny szczegół w ogóle nie przeszkadza. Jeżeli chcesz w dłuższej perspektywie zarabiać pieniądze na rynku, musisz wróżenie i swoje przewidywania  odstawić na bok!

Kiedy w grudniu podczas publikacji VIDEO  mówiłem, by nie tworzyć sobie oczekiwań, tylko reagować na to co giełda przyniesie. Zdecydowana większość graczy bała się cokolwiek kupować.

Minął rajd, a wśród graczy giełdowych pojawiła się myśl by czekać na korektę, bo teraz za drogo. W tym momencie pominę szczegóły transakcyjne i warunki progowe zakupu akcji, ponieważ chciałbym wam zwrócić uwagę na kolejny problem natury psychologicznej u graczy giełdowych: „Kiedy ceny spadają, czekamy na wzrosty. Kiedy te zaczynają w końcu wzrastać, czekamy na korektę”.

Przykładowo, cena wzrasta z 50 na 70 złotych, mówimy, że już jest dużo. Natomiast gdy ta dojdzie do 100,  plujemy sobie w brodę, dlaczego nie kupowaliśmy po 70 …

Powyższy problem, to naturalna konsekwencja braku Planu Inwestycyjnego, a ten natomiast wynika z Wiedzy. I tu koło się zamyka.  Jak mawiał Paull Getty – Pomysły na szybkie pieniądze nigdy nie działają. Gdyby było inaczej, wszyscy byliby milionerami” 

Nie da się przetrwać w jakimkolwiek środowisku, bez poprzedzającego poznania go. Giełda jest wymagającym miejscem, które szczodrze potrafi się odwdzięczyć za ukazanie jej uwagi :)

3. Już Mi Starczy! – Problem Psychologiczny Gracza Giełdowego

Bądź ostrożny gdy panuje brawura na giełdzie. Bądź odważny gdy wszyscy się boją. Musicie mieć świadomość, że duże zyski również przerażają graczy giełdowych. Poruszając się niczym „dzieci we mgle” po różnych alejach giełdy, do końca nie wiedzą gdzie są i dokąd zmierzają.

Brak celu, który nieodłącznie powiązany jest z Planem Inwestycyjnym. Zrozumienie rynku polega na tym, by wiedzieć, że porusza on się od nieuzasadnionego pesymizmu do przesadnego optymizmu i tak w koło. Zarabiający inwestorzy już dawno spostrzegli ten cykl i o niego opierają swoje inwestycje …

Wniosek nasuwa się jeden. Nie ważne co, ale kiedy kupujesz!  Pytanie tylko, czy się odważysz ?

Jeżeli wolisz słuchać niż czytać :)
Audycja „Polski Wall Street” – 3 Główne Problemy Psychologii Inwestowania Na Giełdzie


Chcesz zostać Inwestorem, obejrzyj darmowy TEST INWESTORA i umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ONLINE z Pawłem SalamuchaKLIKNIJ TU!

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

...
Loading