Inwestujesz na Akcjach, Forex czy w Krypto? Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej byś wiedział o tych fundamentalnych wskazówkach!

Któż z nas nie zna przypowieści o domach wznoszonych na piasku i skale, ale kto rozumie jego sens i jak to może się przenieść w świat rynków finansowych?!

((((((((((((Zapraszam do wysłuchania najnowszej audycji!))))))))))))

A ty na czy wzniosłeś swój „dom” w domyśle mając, umiejętność inwestowania na rynkach finansowych?

Wielu z nas, swoją przygodę na giełdzie rozpoczyna od przypadkowej transakcji lub jako jeden z wielu pomysłów na siebie. Jednak po wstępnej fascynacji przychodzi czas weryfikacji i tu waży się to, na jak długo zostaniemy w „branży”

Historie inwestorów pokazują nieprzypadkowość sukcesu na dłuższą metę, w związku z czym, możemy śmiało założyć, że ich sukces jest efektem świadomości pewnych zasad i cech charakteru składających się na sukces. O ile wiedza dotycząca analizy i podejmowania decyzji inwestycyjnych jest czymś ogólnie dostępnym i bez problemu po tę wiedzę jesteśmy w stanie sięgnąć, tak już druga część jest czymś bardziej indywidualnym.
Cechy charakteru i sytuacja osobista pozwala na osiąganie indywidualnych sukcesów.
Przykładowo stały dochód osiągany niewielkim wkładem czasu, pozwoli inwestorowi, zaoszczędzony czas włożyć w poszukiwanie bardziej szczegółowych informacji, ale również stały przychód, pozwoli przeczekać okres, w którym nasze inwestycje, jeszcze nie przynoszą dochodu!

Wróćmy do tytułu. Czy rozumiesz sens tej przypowieści?

Zasadniczo chodzi w niej o to, że fala nadejdzie i wtedy jeden z domów się zawali, a drugi, będzie w stanie go przetrwać! Tak, zależy mi, by to wybrzmiało – FALA NADEJDZIE!

Jeżeli planujesz dłuższą karierę na rynku finansowym, to prędzej czy później przyjdzie Ci zaliczyć bessę.
Przechodząc do sedna, uświadommy sobie, co jest silnym fundamentem i na czym warto budować długoterminowy sukces?

1. Stabilny system decyzyjny poparty merytoryczną sprawdzoną wiedzą, a nie opiniami osób trzecich czy własnymi przeczuciami. Szczególnie widać tu tendencję do tworzenia sobie poglądu na określony temat, w oparciu o fragmentaryczne informacje czy zasłyszane newsy na temat spraw związanych ze spółkami, czy szeroko pojętym środowiskiem ekonomicznym spółek.
Stabilny system decyzyjny pozwala uchronić się przed wpływem nadmiaru informacji i oddzielić te o znaczeniu fundamentalnym od tych o wpływie chwilowym, emocjonalnie wpływającym na cenę w krótkim okresie.

2. Stabilna sytuacja prywatna.
To, że kupimy akcje w złym momencie, zbyt wcześnie zajmując pozycje, jest czymś pewnym. Usiłowanie wyłapywania szczytów i dołków jest z zasady zajęciem niemającym prawa się powieść. Historia tysięcy graczy potwierdza fakt, że złapanie dołka traktować powinniśmy jako wynik szczęścia, a nie wybitnych indywidualnych umiejętności.
Dlatego, będą okresy, gdy nie będziemy mogli wypłacać pieniędzy z naszych rachunków a mimo to, z czegoś trzeba będzie żyć. Odpowiednia nadwyżka a jeszcze lepiej stabilne powtarzające się przychody, pozwalają gorszy moment przeczekać (Zakładam, że została poczyniona analiza fundamentalna, a spółka, na której akcji zdecydowaliśmy się zakup, jest firmą zyskowną, z roku na rok zwiększającą swój przychód i sukcesywnie zwiększającą swoją wartość), Bo tylko w takiej sytuacji, możesz mieć przekonanie, że prędzej czy później, cena akcji wróci do tej, po której kupowałeś, a nawet wyjdzie na nowe minima. Jednak nim to nastąpi, może upłynąć trochę czasu i pytanie, jak to wpłynie na twoją sytuację finansową. Nie ma się co dziwić, że ludzie się denerwują, gdy okazuje się, że zysk z tytułu inwestycji na GPW, miał być ich jedynym dochodem.
Kolejna bardzo ważna sfera, to życie osobiste. W tej dziedzinie to, czym byś się nie chciał zajmować, a co wymaga minimalnego myślenia, czy kreatywności, to zwyczajnie to nie zadziała i nic z tego Ci nie wyjdzie. Bez uporządkowania spraw prywatnych nie wstępuj na rynek!
Podobnie, gdy chcesz Szybko się dorobić, Szybko się odkuć i Szybko cokolwiek to jedyne Szybko jakie możesz otrzymać od rynku to Szybko Gotówkę Stracić. Doświadczenie tysięcy inwestorów, którzy byli tu przed Tobą i tysięcy, którzy będą po tobie, potwierdza ten akapit!

Skąd taka popularność, wypchanych dźwignią po brzegi instrumentów inwestycyjnych? Z tego, że Rynek Finansowy dla właścicieli platform inwestycyjnych to biznes, polegający na odpowiadaniu na potrzeby klientów, czyli nas inwestorów. Otrzymujemy dostęp do różnych instrumentów finansowych i związanych z nimi możliwości. Nieodpowiednie podejście do tematu to gotowa recepta na porażkę!

3. Dywersyfikacja!
Niestety, ale wbrew intuicji, nigdy nie powinniśmy stawiać wszystkiego na 1 czy nawet 3 spółki. Rynek już taki jest, że czasem firmy bankrutują, a innych po prostu blask przemija. Niestety jako akcjonariusz będziesz jedynie biernym obserwatorem, a nie aktorem spektaklu ceny. Dlatego jako jednostka niemająca wpływu na decyzje Zarządów, lepiej z góry postawić na kilka różnych, niezależnych firm czy sektorów niż któregoś dnia paść ofiarą negatywnej dla spółki decyzji politycznej lub oszustwa, które tliło się w spółce i umyślnie było ukrywane, przed jej akcjonariuszami.

A jakby jeszcze tego było mało, to mamy na giełdzie dwie przyczyny spadków – zawinione i niezawinione.
Do zawinionych należy zaliczyć te, które są lub powinny być w bezpośrednim zainteresowaniu firmy, czyli zmiany w konkurencji dające jej dominującą pozycję, przespanie innowacji i błędnie podjęta decyzja o charakterze fundamentalnym.

Zewnętrzne, czyli te, których nie można było uniknąć: ustawa Rządu, przemiany Geopolityczne, Zmiany cywilizacyjne i rezygnacja z pewnych technologii czy ostatecznie rykoszet od Rynku, w wyniku osłabienia innej branży czy nawet Bessy na szerokiej giełdzie.

W takich sytuacjach, gdy uzależnimy swój byt jedynie od rynku, i od tego, czy na nim zarobimy, czy nie, to niestety, swoją finansową fortecę zbudowaliśmy na piasku!
Są i będą zdarzały się sytuacje, które nawet wnikliwych inwestorów zaskoczą. Będą w stanie odebrać im oddech i wtedy tak naprawdę, zagrają instynkty. No, chyba że okaże się, że wszystko mamy tak poukładane, że nie. Nasza świadomość zdefiniuje powagę sytuacji, oddzielając ją os tej osobistej, a to, co zrobimy w jej wyniku, będzie efektem, kalkulacji ekonomicznej, a nie człowieczego odruchu.

Kończąc już, należy jeszcze pamiętać o jednym!
Im większy płomień, tym większy cień. Tak samo jest na Rynkach Finansowych, że wraz ze wzrostem procenta zysku, musimy się liczyć ze wzrostem ponoszonego ryzyka!

 

 

 

 

Klienci którzy otworzą rachunek inwestycyjny poprzez ten link lub wpisując pawelsalamucha.pl w miejscu kupon otrzymają do wykorzystania 50$ w ciągu 2 miesięcy od wpłaty pierwszego depozytu.  Kliknij tu!

👉 Chcesz zacząć inwestować? Umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ONLINE z Pawłem SalamuchaKLIKNIJ TU!

 

...
Loading