Jak w tytule ! To nie jest Warren Buffett, a ja aktualnie nie przebywam w Omaha
Oto powód, dla którego nie mógł się odbyć wczorajszy poranny webinar.  Tak szybko i na świeżo: na zaproszenie Kredyt Banku miałem możliwość uczestniczyć w ekskluzywnym szkoleniu Briana Tracy. Osoby tej nie trzeba  chyba nikomu przedstawiać!

W prawdzie całość wczorajszego szkolenia dotyczyła skutecznego zarządzania ludźmi, jednak składało się ono z 4 modułów. Wśród nich był jeden, który szczególnie przykuł moją uwagę.

Jak Podejmować Najwłaściwsze Decyzje?

     Będąc inwestorem lub graczem zgodzisz się ze mną, że to właśnie od Twojej decyzji zależy Twój wynik inwestycyjny. To Twoja umiejętność myślenia decyduje o sukcesie. Czasem losy całej ludzkości zmieniały się na skutek dobrej lub złej decyzji podjętej w krytycznym momencie przez kogoś u władzy.  Zarządzając własnym kontem inwestycyjnym zmuszony jesteś  decydować.
Umiejętność decydowania wydawać się może wrodzoną, jednak prawda jest taka, że u ludzi  pozbawionych przymusu decydowania, jej rozwój ogranicza się do poziomu 3 letniego dziecka, które wsparcia własnych decyzji poszukuje u rodziców, w następstwie dorastania  wśród własnego otoczenia znajomych ze szkoły lub pracy.
Domeną prawdziwych liderów jest uświadomienie sobie tego „nieistotnego” faktu i wzięcie odpowiedzialności za rozwój tej umiejętności.
Jesteś właścicielem i jednocześnie zarządcą własnych pieniędzy. Częściej niż zwyczajny człowiek zmuszony  jesteś decydować o podjęciu ryzyka i w związku z tym powinieneś dołożyć wszelkich starań, by tą umiejętność wykształcić.
Proces decyzyjny na giełdzie powinien być prosty. W oparciu o to, co znasz, np. wybrany element analizy  technicznej, wybieram moment zajęcia pozycji. Ustalam wartość kapitału oraz miejsce postawienia pozycji obronnej.
Proste !
To dlaczego tak niewiele osób radzi sobie na rynku?  Pomijam fakt słabej znajomości AT, ale jak już gracz zauważy formację RGR, to dlaczego mimo wszystko ma problem z prawidłowym rozegraniem  sytuacji ?

Otóż w przypadku inwestycji w oparciu o indywidualne analizy,  pojawia się szereg różnego rodzaju rozpraszaczy. Poczynając od programów we własnej głowie (np. Twoje zdanie na własny temat, z czym związana jest pewność siebie, po program odpowiadający za upór i trzymania się własnej decyzji, a kończąc na rywalizacji, czyli program  popychający nas do gry, bo oni tam wszyscy zarabiają, a ja nie).
Takich przykładów jest setki i należy je traktować, jak ślepe uliczki, których z pewnością się nie pozbędziesz, ale przy odpowiedniej pracy zniwelujesz.

Gdy głębiej się zastanowisz, możesz się zorientować, że w momencie, gdy zajmujesz pozycję i ustalasz wszystkie parametry związane z transakcją, resztę pracy zostawiasz Rynkowi. To on zweryfikuje Twoją decyzję.
Jak dojść do tak idealnej sytuacji z inwestycjami na giełdzie ?
O  to kilka złotych myśli od Briana Tracy :

Aż 70 % decyzji podejmowanych przez Ciebie w końcu okazuje się błędne!  W momencie, gdy wraca do Ciebie informacja o błędzie Nie Upieraj się przy swoim! Pogódź się z tym!

Zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj jej możliwe niekorzystne konsekwencje.  To nie chodzi o to, by wszystko widzieć w czarnych barwach, ale aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianym.

Po każdej porażce zadawaj sobie pytanie: Czego się nauczyłem? bo samo przeżycie porażki niczego Cię nie nauczy.

Pamiętaj, że zawsze jest łatwiej w coś wejść, niż potem z tego wyjść.

I na koniec, wiecie Kim są najwięksi liderzy na tym świecie ? Tymi, co ponieśli najwięcej porażek, a mimo to się nie poddali!

Tak w wielkim skrócie (…)

...
Loading