Nasz Portfel vs Spadki Na Giełdzie

 

STOP LOSS

 

Prawdę mówiąc treścią mojego pierwszego wpisu dotyczącego rynku akcji w 2014 roku miało być  podzielenie się swoimi typami na nowy rok. Jednak bieżąca sytuacja powoduje, że tamten artykuł opublikuje później, a teraz  skupie się na tym co już posiadam i rozwinę nieco temat ostatnimi czasy bardzo „palący” –  funkcji STOP LOSS.

Niestety nie wiele osób dostrzega fakt, jak powinno się pracować z Stop Loss i po co właściwie on jest.

Z założenia Stop Loss tłumaczy się jako sposób na przerwanie pogłębiających się Strat na danej pozycji.  Z doświadczenia jednak wiem, że nie wiele osób z takiej możliwości korzysta, a jeśli już to robią to w nieodpowiedni sposób.

 

Profesjonalny świat inwestycji dzieli się na zwolenników i przeciwników tej funkcji. By nie wdawać się w szczegóły tego konfliktu, przejdę od razu do rzeczy:

Stop Loss jest mechaniczną funkcją która, odpowiada za bezpieczeństwo naszego  kapitału na Giełdzie. (nie jest to jedyny element bezpieczeństwa, jaki powinniśmy brać pod uwagę ) Jego zadaniem jest AUTOMATYCZNE  wycofanie kapitału z  pozycji w momencie gdy cena spadnie do WCZEŚNIEJ określonego poziomu.

Zwróciłem uwagę na 2 słowa: Automatycznie i Wcześniej. I to jest główna bolączka  „Inwestorów”  – po pierwsze, ich Stop Lossy są często mentalne a ich psychika za słaba do wdrożenia ich w życie. Po drugie, Stop Loss wyznaczany w momentach takich jak teraz, czyli wtedy gdy już Czerwień panuje na rynku a stan psycho – fizyczny  Gracza nie jest optymalny, często prowadzi do Błędu.

A na giełdzie Błąd = Strata Gotówki…

Na rynku nie ma miejsca, na nadzieje. Gdy ona się pojawia, często jest już po wszystkim.

 

Ok.  teraz Portfel

Akcje ASBIS  – Stop Loss  6,52 p. zwróćcie uwagę, poziom ustalony dużo wcześniej (pierwsze typy SL.).  Jeszcze przed ukształtowaniem się szczytu na 8,2 zł  – Działa.

 Stop LOSS ASBIS

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcje LUBAWA  – Stop Loss  1,59 zł.  p.  – Działa.

Akcje SYNTHOS  – wg. tabelki akcyjnej  4,25 zł., ale spoglądając na wykres, Aktualny SL zawiera się w przedziale 5 zł.  zgodnie z zasadą równości korekt.

Akcje STALEXPORT  –  wg. tabelki  1,84 zł. p., ale można swobodnie go przenieść na 2,25 zł.

Akcje KGHM oraz Akcje RAFAKO pomimo słabej sytuacji czekają na sesję poniedziałkową. Rozwój wydarzeń na tych walorach spowoduje odpowiednią Reakcję.

Podsumowując –  By zarabiać pieniądze na giełdzie, należy zdać sobie sprawę z Faktu, że istnieje coś takiego jak KOREKTA…

 

Treści zawarte w tym komentarzu są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

...
Loading