Dzisiaj kilka zdań na temat inwestowania, w sposób jaki robi to Warren Buffett. Wokół tej nie kontrowersyjnej postaci jest zawsze głośno. Nieprzypadkowo, ponieważ jest to jedna z najbogatszych osób na świecie (feil: zastanawiające, dlaczego wśród tych najbogatszych nie ma ani jednego szejka  bazującego na petrodolarach) Pomijając ten szczegół, pozwolę sobie skupić się na osobie bohatera artykułu, który niewątpliwie zasługuje na wielki szacunek.

Powstało wiele publikacji, nt. tego w jaki i na jakich zasadach inwestuje Warren Buffett. W każdej z tych pozycji, wyszczególnia się zasady wyliczania różnych wskaźników bazujących na cenie i aktywach.  To już na wstępie eliminuje miej wytrwałych czytelników, jednak jak już ktoś przebrnie przez to, i tak nie uniknie pewnej dozy spekulacji w formie nieuchwyconej przez autorów książek, a dotyczącej wizjonerstwa Baffetta.
Fajnie, nauczysz się czytać raporty i odpowiednio interpretować cyfry. Szkoda tylko, że cała reszta graczy na rynku tego nie będzie potrafiła.
I to właśnie powoduje tą nadmierną przesadę we wzroście i w spadku ceny .

W 2010 roku Warren Buffett  kupił pakiet akcji Goldman Sachs po 115$  za sztukę. W dwa miesiące później kosztowały one już tylko 50$ . 
Z książkową teorią, nie wiem czy starczyłoby Ci odwagi by pozostać w swojej inwestycji.  A skąd ma tą odwagę Warren Buffett  ???

By w prosty sposób wyjaśnić Ci na czym polega inwestowanie Warrena Buffetta  posłużę się prostym przykładem. Powiedzmy, że Kowalski ma małą działeczkę w centrum miasta w otoczeniu wielu Nieruchomości komercyjnych. Głównym problemem w tym miejscu jest parking. Kupujesz od Kowalskiego udział w tej działce i postanawiasz postawić tam jeden blaszany garaż, który będziesz mógł od razu wynająć potencjalnemu człowiekowi  który w tym miejscu pracuje. Twoja inwestycja będzie wynosić 2000 zł  a zysk po odliczeniu podatku powiedzmy 100zł / miesięcznie,  którą będziesz musiał się podzielić z Kowalskim na pół.
Oczywiście w Momocie podpisywania umowy z Kowalskim, zaznaczasz, że do momentu, aż wynajmiesz garaż, sam będziesz mógł z niego korzystać bezpłatnie, np. trzymając tam własny skuter wodny.
Dla ułatwienia interpretacji  przykładu posłużę się tabelką:

Kowalski & Ty

Warren Buffett

 

Działka w centrum miasta + garaż

 

akcje Goldman Sachs 115$

Inwestycja 2000 zł (zakup garażu i postawienie)

Zakup pakietu akcji 5mld usd

 

 

Udział w inwestycji –
50 zł miesięcznie / z najmu

 

Zakup akcji uprzywilejowanych – roczna dywidenda 10%

 

Bezpieczeństwo

Możliwość korzystania z działki i garażu w celu przetrzymywania skutera wodnego

 

Bezpieczeństwo

Uprzywilejowane akcje – w Momencie upadku firmy WB będzie jednym z pierwszych akcjonariuszy , którzy będą brani pod uwagę podczas procesu upadłościowego i zwrotu pieniędzy po sprzedaży aktywów.

Plus dodatni
 – odsprzedasz swojego udziału w przedsięwzięciu

Plus dodatni
 – wzrost wartości akcji

 

Podsumowując, chcesz inwestować jak Warren Buffett  to nie odpalaj programu maklerskiego o 9 rano. Zacznij zbierać gotówkę i zgłaszaj się bezpośrednio do Zarządów Spółek z chęcią współpracy.
W momencie gdy nabierzesz doświadczenia a twój kapitał się rozmnoży odpowiednio , wtedy Prezesi Firm notowanych na giełdzie sami Cię odnajdą.

...
Loading