Jakim inwestorem jesteś?
Z pozoru banalne pytanie, na które odpowiedź wydaje się oczywista, ale czy do końca masz pewność, że już na nie sobie odpowiedziałeś?
Jest taki moment, zaraz po zrealizowanej stracie, który pokazuje nam, na jakim etapie inwestowania obecnie się znajdujemy. Każdy z nas słyszał, że dobry inwestor potrafi radzić sobie ze swoimi stratami i jest to jedna z głównych cech, oczekiwanych od niego, jako profesjonalisty, jednak co tak naprawdę czuje, bo chyba nie liczysz na to, że będąc profesjonalnym graczem, będziesz pozbawiony emocji.
Odpowiedź na powyższe pytanie pojawia się zaraz po zrealizowaniu straty. Jest to delikatny sygnał, ukazujący się jedynie w tym momencie.
Jakiej informacji możesz spodziewać się, po zaksięgowaniu straty na swoim rachunku?
1. Kłamca – Inwestor, który swoją stratę skwituje wymówką w typie – „to nie moja wina”; „to nie ja to zrobiłem”; „to nie ja jestem za to odpowiedzialny”
2. Obwiniający – Inwestor osoba szukająca winy na zewnątrz. Najczęściej będzie mówił, że: „to wina żony, bo akurat dała mu jakieś zajęcie lub maklera, który sprzedał mu fałszywą informację”. Przyczyny swojej klęski dostrzega w otoczeniu.
3. Usprawiedliwiający – „brak mi dobrego wykształcenia”; „nie miałem czasu, bo coś musiałem innego zrobić”; „to jest trudne, a zresztą wszyscy tracą na GPW więc i ja straciłem”.
4. Rezygnujący: „tak naprawdę giełda nie działa, że to hazard, chaos i lepiej zając się czymś prostszym”. Ten stan umysłu ukazuje się na końcu przygody z rynkiem.
5. Zaprzeczający – „Ta ostatni strata nie jest ważna”; „jaka strata – to mnie nie dotyczy”; „wszystko się ułoży”. Manipuluje wizerunkiem bezpieczeństwa poprzez wprowadzanie się w błąd.
W takiej sytuacji, jaki sposób myślenia będzie charakteryzował profesjonalistę?
6. Ok trzymałem się planu.
Wymaga to dyscypliny, pewnej wiedzy i praktyki.
Podczas kolejnej transakcji zaobserwuj się właśnie w takim momencie!
Więcej na temat w mojej najnowszej audycji z cyklu Polski „Wall Street” – Jakim inwestorem jesteś?
Chcesz zostać Inwestorem umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ONLINE z Pawłem Salamucha: KLIKNIJ TU!
Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.