Kolejny rok giełdowych zmagań za nami. 2016 pomimo wizerunkowego rekordu w skali minionych lat (wszystkie indeksy wyszły na +) nadal nie odzwierciedla marzeń inwestorów na temat tego, jak powinno to wyglądać.
Nadal w szerokim spojrzeniu, można dostrzec więcej spadków, jedynie wybrane walory generują zysk.
W takich okresach inwestuje się trudno.
Dla portfela prowadzonego na tej stronie, 2016 rok okazał się zyskownym. Nie jest to jakiś spektakularny zysk, ponieważ jego wartość nominalna wzrosła w sumie o 4%, ale biorąc pod uwagę trudności rynku oraz związana z nią ilość stratnych pozycji, dalej utwierdzam się w tym, jak ważnym elementem każdego portfela jest zestaw praktycznych rozwiązań wynikających z money management (zarządzania pieniędzmi).
Oto lista moich transakcji realizowanych, oraz jednocześnie opisywanych na tej stronie www.
Jak widać dokładnie w połowie były to transakcje, niestety stratne. Jest to naturalne w tej profesji, ale dopiero z biegiem lat pojawia się zrozumienie, że nie ważne jest to czy tracisz czy zarabiasz. Ważne jest to, ile tracisz gdy się pomylisz oraz ile zarabiasz gdy masz rację.
W obecnym momencie, w Portfelu Akcji nadal znajdują się Akcje VISTULa, PFLEIDER, ASBIS, AGORy oraz podczas wczorajszej sesji dołączył Akcje FAM. Świeża spółka, wypatrzona i omówiona pośród kilku Perełek na Styczeń.
Podsumowując 2016 rok, przez zdecydowanie dłuższy okres większość kapitału trzymana była poza rynkiem. Inwestycje były dobierane selektywnie a ogólne nastroje na rynku były neutralne z zabarwieniem negatywnym, czyli podsumowując marazm.
Więcej na ten temat mówię w poniższym Video. Zapraszam do Oglądania!
Chcesz zostać Inwestorem, obejrzyj darmowy TEST INWESTORA i umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ONLINE z Pawłem Salamucha: KLIKNIJ TU!
Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.