Akcje TPSA  – To jest walor o który najczęściej pytacie w kontekście „inwestycyjnym”…

Akcje TPSA – o nich było najgłośniej dwa miesiące temu, kiedy na przełomie października 2012 do lutego 2013 ceny akcji spadły z 16 do 7 złotych.  

akcje TPSANa ich przykładzie można pokazać gospodarczy wizerunek giełdy papierów wartościowych jak i rozgrywek dużego gracza….

Biorąc pod uwagę fakt, że  we własnych inwestycjach nie staram się zagłębiać w fundamenty firm których kupuje akcje, w tym wypadku postanowiłem podzielić się własnym spojrzeniem na zaistniałą sytuację.

Najłatwiej wytłumaczyć ją na przykładzie  mieszkania.

Jesteś większościowym  Właścicielem   3 pokojowego mieszkania. Jednak jeden z tych pokoi należy do Twojego współlokatora (akcjonariat). Jako właściciel, z zawodu budowlaniec  zdajesz sobie sprawę  z realnej wartości tego mieszkania więc postanawiasz pozbyć się współlokatora. Robisz więc chamskie numery by obniżyć wartość (na moment) nawilgacając jedno pomieszczenie tak by powstał grzyb na ścianie czyli problem. Jednocześnie wymyślasz historyjkę dla swojego współlokatora o słabej jakości budynku, nieatrakcyjności osiedla itd.

 Akcje 1 
Tak jak już pisałem na początku, rzadko badam fundamenty czy strukturę firmy, jednak w tym wypadku zrobiłem wyjątek i spojrzałem w akcjonariat. Szczerze spodziewałem się że, w TPSA w znacznej części siedzi Rząd RP i zwyczajnie kiepsko politycznie jest zarządzane, ale okazało się, że oni tam mają ok. 1,74%  jako akcje własne spółki…

49,79% mają Francuzi.

Firma ORANGE. Co by nie mówił, korporacja międzynarodowa. Dla nich obniżyć wartość a następnie przejąć udziały wydaje się możliwą zagrywką.

Gdy jesteś liderem, wiesz w jaki sposób możesz odbudować markę, tak jak będąc budowlańcem wiesz jak pozbyć się grzyba…

Akcjonariat obywatelski ma 48,47%

   akcje

Zamiast przewidywać dołek patrz na obroty…. Jak akcjonariat będzie się zmieniał na stronę Francuską, odp. wydaje się być oczywista.

A akcje mogą zwalić nawet do 2 zł…. A czemu nie ?

 

 

Treści zawarte w tym komentarzu są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

...
Loading