Pies macha ogonem, czy ogon macha psem? Czyli dwa zdania o bazie na rynkach terminowych.
Podczas dzisiejszej audycji poruszymy temat związany z mechaniką rynkową, czyli pojęciem „bazy”.
Mówiąc najkrócej, jest to różnica między kursem instrumentu bazowego a kontraktem terminowym (ang. basis).
Baza oznacza różnicę między poziomem indeksu a kontraktem. Oznacza to, że jeśli baza jest ujemna, to kontrakt jest notowany powyżej indeksu, jeśli dodatnia, mamy do czynienia z sytuacją odwrotną: indeks jest notowany powyżej kontraktu.
Zamieszałem? Już prostuje!
Jak we wszystkim, również na rynkach finansowych nikt nikomu nie chce wierzyć na słowo. Szczególnie gdy mówimy o wycenie jakichś aktywów, i tak zaczynając od podstaw, przyjęło się uważać, że cena akcji odpowiada wycenie firmy, która je wyemitowała. W tym wypadku bazą do określenia bieżącej ceny jest firma. Jak w przedsiębiorstwie dzieje się dobrze, to cena akcji tego przedsiębiorstwa powinna wzrastać i analogicznie, gdy dzieje się źle to powinna spadać.
Na rynkach terminowych jest podobnie, tylko zmienia się instrument bazowy. Akcje zostały podmienione na indeksy [np. wig20] a instrumentem, na którym odbywa się handel, jest kontrakt terminowy. Charakteryzuje się on zespołem cech indywidualnych, ale nie będę ich omawiał na łamach tego artykułu, dziś skupimy się jedynie na bazie.
Już wiesz, że jest to różnica w bieżącej wycenie. Nie należy się jej obawiać, ale powinno się mieć świadomość o możliwościach manipulacji, jak ona ze sobą niesie.
Co jest ważniejsze w procesie decyzyjnym. Sytuacja na indeksie czy kontrakcie?
W ostatecznej kalkulacji zdecydowanie indeks, ale niejednokrotnie zdarzy ci się przecierać oczy z zaskoczenia, związanego z tym, co się dzieje. A miej świadomość, że rynek potrafi zachowywać się irracjonalnie zdecydowanie dłużej, niż nam starczy kasy. Osobiście w skali mikro, swoje decyzje opieram o kontrakt. To tak drogą wstępu.
Po więcej praktycznych informacji zapraszam do odsłuchania 81 audycji w ramach Polskiego „Wall Street„ – Baza.
Chcesz zostać Inwestorem, wykonaj darmowy TEST INWESTORA i umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ ONLINE z Pawłem Salamucha: KLIKNIJ TU!
Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.