Akcje PKP Cargo „kto pierwszy ten lepszy”

Akcje PKP cargo

To właśnie ta spółka podczas dzisiejszej sesji była na językach Wszystkich…. No właśnie, czy do końca wszystkich ?.

Przypominają mi się lata z przed szczytu z 2007 roku, kiedy jeszcze sam stawiając pierwsze kroki w świecie inwestycji liczyłem na Szybką Gotówkę. Wtedy w prasie wyczytałem o debiutach giełdowych jako wysoce zyskownych inwestycjach z zasady…

Ludziom wydaje się że, w momencie wejścia na giełdę istnieje większa szansa zarobienia pieniędzy niż w późniejszym etapie. Jakby zasada „kto pierwszy ten lepszy” miała jakieś ekonomiczne uzasadnienie w odniesieniu do GPW….

 Nie wdając się w psychologiczne aspekty postanowiłem zbadać statystykę „Debiutów Na Polskich Akcjach” które publikuję poniżej.

 

Statystyka dotyczy wszystkich akcji notowanych na zasadach Notowań Ciągłych, a przyjrzałem się zachowaniu akcji podczas debiutu i w pierwszym miesiącu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych.

akcje po debiucie

Na pierwszy rzut oka od razu widać, że pomysł zakupu w oparciu o stwierdzenie „Że to jest Debiut” ze statystycznego punktu widzenia nie jest najlepszym pomysłem i już na pewno nie gwarantuje zysku.  59% wszystkich debiutów w pierwszej chwili notowań gwarantowało stratę.

Kolejne 15 % zachowywało się w sposób neutralny, czyli oscylowało na granicy +/- 3 % podtrzymując nadzieję na jakiś rozwój sytuacji. Biorąc pod uwagę fakt że, graczom grającym na debiuty zazwyczaj brakuje cierpliwości lub technika zakredytowania części inwestycji wymusza kolejne działania, ci również odejdą z niczym….

No ale jest również 26 % na to że, się uda, a Debiut okaże się „ogromnym sukcesem” …. No właściwie tak, ale jeśli zapakowałeś się w akcje PKPCARGO czy po takiej sesji nie masz ochoty na Więcej ???

W tym momencie włącza się psychologia… 20 % na jednej sesji to mało ?  Jutro może być Więcej… Sprzedać czy Zostawić ?

Gdyby tak miał wyglądać profesjonalny świat inwestycji to po 3 miesiącach takiej gry, jeśli jeszcze nie zdążysz zamknąć rachunku z powodu bankructwa, to na pewno twoje nerwy i jakość życia stanowczo się obniży.

A przecież w życiu inwestora nie o to chodzi ….

Nie ukrywam, że miałem masę zapytań co myślę o tym debiucie i czy sam mam zamiar wziąć w nim udział. Zawsze mówiłem Stanowczo – NIE.
A dlaczego to napiszę w kolejnym wpisie.

cdn.

...
Loading