Akcje PL, Zyski vs Straty

W tej grze ucinanie strat, to jedyna gwarancja zachowania majątku.

Kilka zdań na temat obecnej sytuacji. Paradoksalnie, to właśnie takie sesje jak dzisiejsza przyczyniają się do naszego wzrostu jako suwerennych inwestorów. I tak jak drażnienie ostrygi, tworzy perłę, tak w notatkach z dzisiejszego dnia powinny pojawić się pytania, które w znaczący sposób, być może popchną naszą strategię inwestycyjną do przodu.

To co ja staram się uzyskać z wykresów z dzisiejszej sesji, to odpowiedzi na pytania:

Czy  coś sugerowało takie zachowanie Rynku?
Czy byłem w stanie to przewidzieć i już wcześniej zamknąć pozycję?
Jak zachował się mój Limit Stop na poszczególnych akcjach?
Co mogę zrobić lepiej, by w przyszłości jeszcze lepiej bronić się w takich sytuacjach?
Czy trzymałem się Planu?

Mogą to być również pytania techniczne:

Czy niski wolumen obrotu, w takich sytuacjach pomaga ?
Czy gdybym bardziej zdywersyfikował pozycje, to straty byłyby niższe?
Czy poziomy Stop Loss były postawione optymalnie?
A może warto było przeczekać ?  itd.

Z większością pytań, mierzyć będziemy się jeszcze przez kilka najbliższych sesji, kiedy Rynek będzie odsłaniał karty. Osobiście swoje wnioski już wyciągnąłem. Zdaje sobie sprawę, że takie sesje jak dzisiejsza nie służą podejmowaniu jakichkolwiek decyzji, chyba że, były one wcześniej podjęte. Stop Loss określamy zawsze w momencie zajmowania pozycji, właśnie dlatego, by takie sesje jak ta dzisiejsza nas nie zaskakiwały.

A jaki ja mam stosunek do takich dni??? Jest to Ekstremum, ale nie pierwsze i nie ostatnie. Proszę przypomnij sobie wpis z   30.08.2014 r. Od tamtego momentu, udało się nadrobić i uzyskać nowe zyski. Bo taka właśnie jest Giełda. W odpowiednim momencie daje zarabiać Bykom i Niedźwiedziom. A Barany zawsze idą na rzeź :(… W tej grze ucinanie strat, to jedyna gwarancja zachowania majątku.

Dodam tylko, że na większości naszych spółek mieliśmy wygenerowane zyski. W związku z czym, w myśl zasady, że od pewnego momentu gramy za darmo, to co jednym czyniło straty, nam zjadało wcześniej wypracowany zysk.

Ostatecznie podczas dzisiejszej sesji Wywaliłem : Akcje ASBIS, Akcje INTEGERPL, Akcje CAPITAL,  Akcje MCI.
Nadal w portfelu trzymam Akcje WAWEL i Akcje CIGAMES.

Akcje WAWELNa akcjach WAWEL, po dzisiejszej sesji ujawniło się wsparcie wynikające z zastosowania siatki Fibonacciego. Niepokojący jest jedynie fakt, zejścia poniżej poziomu ostatnich szczytów, co może być interpretowane jako tzw. fałszywe wybicie. To też, bacznie obserwujemy.

Akcje CIGAMES

Akcje CIGAMES: Cena zatrzymała się na luce i wszystko o nią się opiera. Być albo nie być dla tych Akcji, w tym momencie.

To co wyróżnia te dwie spółki od pozostałych to Fakt, znajdowania się w trendzie wzrostowym. Taka mała podpowiedź, w kontekście spadków i ich nasilania na poszczególnych walorach…

 

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

 

4 Comments. Zostaw nowy

witam.
Czy coś więcej może Pan podpowiedzieć o ewentualnych ruchach na CIG`u? :)

pozdrawiam.
p

Odpowiedz
Pawel Salamucha
Sierpień 26, 2015 12:13 pm

Witaj Pawle!
Na spokojnie! , obecnie ruch który miał miejsce zatrzymał się na poziomie małego Fibonka, w wyższej skali. Jest to opór techniczny i mówiąc najprościej, obecnie ważą się losy dla tego waloru. Jeśli wybijemy ostatnie minimum (ceną zamknięcia) to jedziemy w dół. Paradoksalnie, nie będzie to jeszcze sygnał do tego, by zadecydować o trwałych spadkach na tym walorze, ale osobiście wg. mojego Planu Inwestycyjnego, właśnie pod ostatnimi minimum mam swój Stop Loss.. Obszerną analizę, postaram się umieścić na facebookowej odsłonie tej strony.

Odpowiedz

dzięki za dodatkowy komentarz:)
prośba o adres fejsbukowy:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *